Yapım Aşamasında...
Yapım Aşamasında...
TÜMÜNÜ GÖR

Temel ve perde izolasyonu

Temel izolasyon kaplama teknolojisi

Temel ve perde izolasyonu; son zamanlarda çok fazla sorulan sorulardan bir tanesi de bohçalama nedir.? Kısaca ifade etmek gerekirse bohçalama bina temelinin bir membran tabakası ile çepeçevre sarılıp su yalıtımı sağlanmasıdır.

Bohçalama su yalıtımı ;bina temeli ve bodrum perdelerini yeraltı suyunun zararlı etkilerine ve yeraltı suyu olmayan zeminlerdeki sülfat vb. etkilerine karşı korumak üzere yapılır. Temel bohçalaması yapılmış binaların ömrü çok daha uzun olur. Yapılan incelemelere göre depremlerde en çok temelleri zayıflayan binalar zarar görmüştür.

Temel ve  perde izolasyonu; günümüzde gerek beton ve gerek diğer yapı malzemeleri, ayrıca bir tedbir alınmadığı takdirde, yeraltı suyunu hiç geçirmeyen bir duvar inşasına yeter özellikte değildir. Islak zeminle temasta bulunan bir duvar, nemlendiği gibi, bir tarafında yeraltı suyu bulunan bir beton duvardan yer altı suyu geçerek duvarlar arasında kalan boşluğu doldurabilir. Temel izolasyonu yapılmamış binaların temelinde muhtemel rutubet ve nem oluşur.

Temellerde rutubet ve neme karşı içten ve dıştan farklı çözümler bulunmaktadır.

Temel bohçalama metodu, içten veya dıştan yalıtım olarak adlandırılan iki ayrı sistemde uygulanır. Bina temelinin bir membran tabakası ile çepeçevre içten veya dıştan sarılmasıdır. İçten bohçalama yönteminde önce yalıtım tabakası hazırlanır ve bu ”bohça”nın içine temel oturtulur. Bitümlü membran tabakasının üzerine serileceği sağlam, düzgün yüzeyli grobeton katman zemini hazırlanmalıdır. Bu katmanın üzerine 3 veya 4 mm kalınlığında polyester keçe taşıyıcılı membran yapıştırılır. Bohçalama uygulamalarında membran altına astar uygulanmaz. Dıştan yalıtımda ise uygulama yapılacak perde beton izolasyon yapımına hazırlanır. Gerekli tamiratların yapılması sonrası likit kauçuk, kristalize veya polimer esaslı sürme izolasyon uygulandığı gibi membranda uygulanabilir.

İnşaat sektöründe izolasyon son derece hassas davranılan konuların başında yer almaktadır. Temel perde İzolasyon uygulaması, binaların yapımı esnasında uygulanıp zeminden gelen suların betonu veya beton içinde bulunan demirlerin zamanla aşınmasını, çürümesini engellemektedir. Binaların başlangıcı ile birlikte toprak kısmında kalan beton bloklarımız zaman içerisinde yer altından gelen basınçlı suların etkisinde kalırlar.Beton içerisindeki çatlaklardan da sızmaya başlar ve yapıya süreç içerisinde ciddi zarar verirler. Bu sebeple iyi sonuç verecek kaliteli bir temel perde izolasyonu neredeyse zorunluluktur. İstanbul da temel perde izolasyon için sprey polyurea izolasyon uygulaması yapan firmamız sizlere bu alanda uzun yıllar katkı sağlayacak yüksek dirençli ve dayanıklı izolasyon imkanı sunar.

25 Nisan 2019
125 kez görüntülendi