Yapım Aşamasında...
Yapım Aşamasında...
TÜMÜNÜ GÖR

Sprey poliüretan köpük çiftlik kaplamaları

Temel izolasyon püskürtme ısı yalıtım köpük uygulaması

Sprey poliüretan köpük çiftlik kaplamaları ve büyük ve küçük baş hayvan barınaklarında ters tavan yüzeyinde uygulanmaktadır. Özellikle trapez sac kaplı hayvan barınaklarında, sprey poliüretan köpük uygulamaları, kış sezonunda ısı kaybını engeller, yaz sezonunda ise serin bir ortam sağlar.

Günde 750-1,500 m² uygulama kapasitesi. Mekanik sabitlemeye ihtiyaç duyulmadan yapışır. Üzerinde yüründüğünde esneme veya ses yapmaz. Isı köprülerini ortadan kaldıran kesintisiz yalıtım sağlar. Duvar baca dipleri, girinti ve çıkıntılara kolay uygulan­ma. Temel yalıtımı temel perde beton yüzeylerinde kullanılan geleneksel sis­tem su yalıtımı ve ısı yalıtımı uygulamalarında kullanılan malzemelerin ek yerli olmaları, sıcak soğuk genleşmesin­den kaynaklı nedenlerle ek yerlerinde zamanla açılmalar ol­masına ve kötü işçilikten kaynaklı detay noktaların gözden kaçabilme olasılıkları yapılan uygulamaların zamanla yeter­siz kalmasına neden olmaktadır.

Nd sprey poliüretan kö­pük malzemesinin düşük bir kalınlıkla son derece düşük ısı iletkenliği ve yüksek ısı yalıtımı performansı temel perde alanlarında da benzersizdir. Temel perde beton yüzeyine, hiçbir yapıştırıcıya ve me­kanik sabitlemeye ihtiyaç duymadan yüksek basınç altın­da püskürtülerek uygulanan poliüretan köpük uygulandı­ğı detay noktalarında, girinti ve çıkıntılara kolay ulaşabilme yeteneği ile yatay ve düşey bütün yüzeyde iğne deliğinin bile kapandığı ek yersiz bir yalıtım örtüsü meydana getirir. Sprey poliüretan köpük çok güçlü yapışma özelliğine sahip olduğu için darbe, sarsıntı ve titreşimlerden etkilenmez. Es­nektir, yapıyla birlikte çalışır.

Temel perde beton yüzeyleri, üzerine uygulanan sprey poliüretan köpük sonrasında yük­sek esneme, yüksek yırtılma ve yüksek kimyasal dayanım­lı sprey polyurea ile ek yersiz kaplanarak ısı ve su yalıtı­mı sağlanmış olur. Kesintisiz ısı ve su yalıtımı sağlar. Asit, baz ve tuzlu ortamlara dayanıklıdır. Buhar bariyeri kesinlikle gerekli değildir. Günde 750-1.500 m² uygulama kapasitesi. Su ile temasında bozulmaz, çürümez ve koku yapmaz, alev yürütmez. Poliüretan; 1937 yılında Otto Bayer ve çalışma arkadaşları tarafından Leverkusen, Almanya bulunan, karbamat bağlantıları içeren organik üniteler zincirinden oluşan polimerdir.

İzosiyonat ve hidroksil grupları arasındaki reaksiyon ürününü üreten tekrarlar şeklinde ihtiva eden polimer “Poliüretan” olarak adlandırılmaktadır. Polimerin morfolojisi; kullanılan diol ve İzosiyanatın molekül, strüktür ve karakterine göre şekil alır. İlk sert poliüretan köpük 1947 yılında, esnek poliüretan köpükler 1954 yılında üretildi. 1960 lı yılların başında ise otomobil sanayinde yarı sert poliüretan köpükler üretilerek oldukça yaygınlaşan ve sanayileşen ham maddenin günümüzde bilinen yaklaşık 11 bin türevi üretilmektedir.

Günlük hayatımızda hemen elimizin altında bile kullanılmasına karşın farkında olmadığımız poliüretan artık otomotiv, sünger, ayakkabı, taşıma, soğutma, yalıtım, mobilya, tekstil, gıda, elektronik, boya, sanayi parçaları üretimi ve sağlık sektörü bio uyumlu gibi branşların değişmez parçası olmakla birlikte inşaat ve yapı sektöründe henüz yerini tam olarak bulamamıştır. Yoğunluğu çok düşük cam, vernik, kauçuk veya köpük görünüşündeki lastiğe benzeyen madde. Poliüretan karbamat bağlantıları ile birleştirilen organik üniteler zincirinden oluşan bir polimerdir. Esnek ve esnemeyen köpükler, dayanıklı elastomerler ve yüksek performanslı yapıştırıcılar, sentetik fiberler, contalar, prezervatifler, halıların alt kısmı ve sert plastik yapımında kullanılırlar .

Poliüretan ürünlere çoğu zaman üretanlar da denir. Ancak etil karbamat olarak da bilinen özel üretan maddesi ile karıştırılmamalıdır. Poliüretanlar etil kabartmadan yapılmaz ve onu içermezler. Poliüretan veya üretan isosyonat ve alkolün girdiği kimyasal reaksiyondan elde edilen bir kimyasaldır.Bu reaksiyon 19.yüzyılda bilinmesine rağmen 1937 senesinde Otto Bayer tarafından poli izosyonat ve poliol ajanlarının da yardımıyla iyi kalitede plastik elde edilmekte kullanılana kadar işe yaramaz diye bir kenara atılmıştı. Poliüretan teknolojisi daha sonra iki göçmen kimyager Jean-Pierre Abbat ve Dr.Fritz Hartmann tarafından 1957’ de ABD’ ye taşındı ve geliştirildi.

Poliüretan değişik amaçlar için başka bazı katkılar ve Monomerler kullanılarak farklı sertliklerde üretilebilir hale geldi. Günümüzde su izolasyonu ürünleri, prezervatif, Araba direksiyonları, ayakkabı tabanları, yapıştırıcılar, zemin kaplamaları, köpükler, elastomerler ve daha birçok ürün Poliüretandan başkalaştırılarak üretilmektedir. Poliüretan izosyanat ve alkolün girdiği kimyasal reaksiyondan elde edilen bir kimyasaldır. Günümüzde ısı, su, izolasyon ürünleri, otomotiv sektörü, yapıştırıcı maddeler, zemin kaplamaları, köpükler, elastomerler ve daha birçok ürün poliüretandan üretilmektedir. Poliüretan sert, parlak, çözücülere dayanıklı kaplamalardan, aşınma ve çözücülere dayanıklı lastiklere, esnek veya sert köpüklere kadar çok çeşitli şekilde üretilir.

Poliüretan köpükler, ısı ve ses izolasyon maddesi olarak, mobilyaların, kırılacak maddelerin taşınmasında ve döşemelerde kullanılır. Sert poliüretan köpükler ince yapıya sahip uçak kanatlarının içine konur. Esnek poliüretanla kaplı lastikler, çözücülere ve aşınmalara karşı dayanıklı olurlar. Poliüretan sert, parlak, çözücülere dayanıklı kaplamalardan, aşınma ve çözücülere dayanıklı lastiklere, esnek veya sert köpüklere kadar çok çeşitli şekilde üretilir. Poliüretan köpükler, ısı ve ses izolasyon maddesi olarak, mobilyaların, kırılacak maddelerin taşınmasında ve döşemelerde kullanılır. Sert poliüretan köpükler ince yapıya sahip uçak kanatlarının içine konur. Esnek poliüretanla kaplı lastikler, çözücülere ve aşınmalara karşı dayanıklı olurlar.

07 Mayıs 2019
113 kez görüntülendi