Yapım Aşamasında...
Yapım Aşamasında...
TÜMÜNÜ GÖR

Nem ve rutubet

Nem ve rutubet, ev sahibi ya da kiracı olarak yaşadığınız evde rutubet, kabarmış duvarlar gibi problemler sizi rahatız ediyor olabilir ve git gide endişelenebilirsiniz. Bir odanın soğuk veya rahatsız edici hissettirmesi zamanla sağlıksız hava koşullarına neden olabilecek sorunları beraberinde getirebilir. Küf ve rutubet önleyici alınması gereken tedbirler; rutubet sebebi ile kabaran duvar nasıl onarılır, dökülen sıva nasıl tamir edilir, küf ve rutubet önleyici boya ile küften korunma yöntemleri nelerdir?

Nem, rutubet, zamanında atılacak adımlar ve önlenebilir tedbirlerle üstesinden gelebileceğiniz bir problemdir. Kaynağını ortaya çıkarabilmeniz ve evinizdeki belirtilerini azaltabileceğiniz basit ve hızlı yöntemler vardır. Bu sayede sizlere nemli bir ortamın sebeplerini tespit etmede ve yaşam alanlarınızdan daha çok zevk alabilmeniz için nasıl onaracağınız hakkında püf noktaları sunacağız.

Nem ve  rutubet nerelerde olur?

Nem ve  rutubet sorunları genellikle kış aylarında daha çok belirgin hale gelir, ancak yılın herhangi bir zamanında da uyarı işaretleri görebilirsiniz.

Nem ve rutubet nedir ? Nasıl Önlenir ?
Evlerin çoğunda, rutubet yetersiz havalandırmadan kaynaklanan problemler sebebi ile olur.

Neden: Nemin binadan kaçmasını zorlaştıran inşaat projeleri ve daha sonra projelerde değiştirilen ev yenileme çalışmaları.

Semptomlar: Pencerelerde, soğuk duvarlarda ve yüzeylerde (fayans gibi) yoğunlaşma ve evinizde serin ve nemli bir his.

Arıtma: Yoğunlaşmayı azaltın, nemin sebebini bularak ortadan kaldırın ve daha fazla hasarı önleyin.

Evdeki rutubetin sebepleri nelerdir ?

Evde oluşan nem, çamaşır yıkama, çamaşır kurutma, yemek pişirme ve hatta nefes alma yoluyla oluşabilir. Evinizde kuru ve rahat hissetmek için nemli havanın binadan atılması gerekir. Atılamadığında, ev içinde yoğunlaşma ile nem oluşturur. Bu, genellikle havayı sıcak tutmak için iyi yalıtılmış modern binalarda olabilir ve nem için yeterli çıkış yolu sağlamaz. Yeni yalıtımın, pencerelerin veya kapıların eklenmesinin çıkış yollarını bloke ettiği veya bozduğu eski tesislerde de meydana gelebilir.

Rutubeti önlemek için yapılması gerekenler

Nem, rutubet sorunları söz konusu olduğunda önleme tedaviden daha iyidir. Özellikle kış aylarından sonra çatınızı düzenli olarak kontrol edin. Olukları temiz tutun ve herhangi bir hasar meydana geldiğinde düzeltin ve değiştirin. Özel olarak tasarlanmış bir oluk temizleme aracı, bununla ilgili hafif işlerin yapılmasına yardımcı olur veya yaprakları ve döküntüleri dışarıda tutmak için oluk koruyucular takın. Dış cephe duvarlarını inceleyin ve parçalanan tuğla veya harç ile ilgili herhangi bir endişeniz varsa onarımını gerçekleştirmek için iyi bir firmaya danışın.

Nem ve rutubet
Buraya açıklamanızı yazınız
26 Nisan 2019
111 kez görüntülendi
Etiketler: