Yapım Aşamasında...
Yapım Aşamasında...
TÜMÜNÜ GÖR

Evimde rutubet var

Temel izolasyon su yalıtım ürünleri

Evimde rutubet var  dersek; bir çok kişinin kabusu olan,  başta eşyaların çürümesi olmak üzere sağlık alanında bir çok problemlere sebep olur. Romatizma başta olmak üzere bir çok hastalık meydana gelir. Rutubeti su buharı olarak da adlandırabiliriz. Bu durum evin kalitesini düşürür, rahatsız eder hastalıklara yol açar. Rutubete karşı önlem alınmazsa mobilyalarda, duvarlarda, giysilerde ve eşyalarda deformasyonlar olur ve ilerleyen zamanlarda yosun yada küf oluşumunu sağlar.

Rutubet Nasıl Önlenir, Rutubetin Olmaması İçin Yapılması Gerekenler

Evimde rutubet var  diye sorduğumuzda evin içerisinde, özellikle kış aylarda çamaşır kurutmayın. Evin içerisinde kurutulan çamaşır, ortamın su buharını daha çok arttıracaktır.
Evinizde gereğinden fazla bitki bulundurmayın. Bitkiler nefes aldıkça ortamın nemi yükselir.
Evinizi sık sık havalandırmayı ihmal etmeyin.

Evinizin boyası yapılırken anti küf boyaları tercih ediniz.
Evinizin ısıtma tesisatını gözden geçiriniz.
Binanın duvarlarına yalıtım yapmalısınız.
Eşyaları duvara yapıştırmayın. Vitrin gibi eşyaları sabitlemeniz gerektiği için bir şey diyemeyiz ancak koltuk, kanepe tarzı mobilyaları duvara yapıştırmayın.

Evin Rutubetli Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır ?

Rutubetli ev her zaman kokar. En iyi buradan anlayabilirsiniz. Evin kıyı köşelerini gidip koklayın. Çürük meyve tarzı bir koku varsa bu nemdir. Bunun yanı sıra duvarda küflenme görülür ve duvarlar akar. Liste halinde rutubetli olup olmadığını nasıl anlayacağınızı söyleyecek olursak:

Evde acı bir koku oluşur. Duvarlardan anlayabilirsiniz.
Yağmurlu havalarda duvarlar ıslanır.
Pencere kenarları kararır ve küflenir.
Duvarlar küflenir.
Duvarın boyası dökülür.
Duvarlar olması gerekenden daha soğuktur.

Rutubetin Zararları Nelerdir?

Rutubetin temel nedeni ortamın, evin şartlarıdır. Rutubet sebebiyle küf mantarlarının da yaşayacağını ortama misafir olup zamanla orada yaşayıp çoğalacağı belirtilir. Bu küf mantarlarına ev sahibi yapacak ortamda mutlaka nem ve rutubet bulunmaktadır. Eğer bir rutubetli ortamda yaşıyor ya da bulunuyorsanız mutlaka ciddi bir üst solunum rahatsızlığınız olabilir.

Bu rutubetin meydana getirdiği bazı küflere temas sonucunda boğazda, gözde tahriş kızarıklık burun kanaması, yanması gibi ya da kızarıklık tahriş olma hissi öksürük hırıltılı nefes alma şiddetli boğaz kaşıntısı eğer ileri durumdaysa kanlı balgam gibi durum ortaya çıkmaktadır.

Üstelik bu küflere alerjisi olan bireyler için durum ayrı bir boyuttadır. Alerjik durumlar ileri seviyelerde ölüm ile sonuçlanabilir. Astım bronşit ya da daha ağır solunum problemlerinin yanı sıra romatizmal şikayetler de meydana gelebilir. Ya da var olan alerji tetiklenip ağrı çekmenize sebep olabilir. Rutubetten dolayı oluşan bu küfler sinir dokularınıza da zarar verebilir böyle bir durumda felç olma riskinizde olabilir.

Kendinizi düşünmüyorsunuz diyelim sevdikleriniz de mi sizin için önemli değil bu durumdan en çok etkilenenlerin çocuklar ve bebekler olduğunu lütfen unutmayın. Yapılan bir araştırmada bu küf mantarların çocuklar üzerindeki en büyük etkisi kalp kapakçıklarında problem oluşturmasıdır.

Evinizde rutubet varsa önleyemiyorsanız bize ulaşın ücretsiz keşif hizmetimizden yararlanarak %100 çözüm garantili uygulamamız sayesinde kuru nemsiz ortamlara kavuşarak evinize değer katın.

Evimde rutubet var
Buraya açıklamanızı yazınız
26 Nisan 2019
114 kez görüntülendi
Etiketler: