Yapım Aşamasında...
Yapım Aşamasında...
TÜMÜNÜ GÖR

Dış cephe yalıtım sistemleri

Temel izolasyon nd group dan

Dış cephe yalıtım sistemleri, dış cephe mantolama, dış cephe kaplaması, sprey poliüretan köpük dış cephe kaplama ve mantolama farkı. Sprey dış cephe kaplama veya mantola, yerine püskürtme dış cephe kaplaması olarak son teknoloji bir yalıtım sistemidir.

Aşağıdaki görüldü gibi günümüzde yaygınlaşan ve pek bilinmeyen püskürtme izolasyon poliüretan köpük artık ek yeri olmadan ve dış cephenizde yekpare izolasyon olarak kullanılmaktadır.

Poliüretan köpükle izole edilen yerler %100 ısı yalıtımı yapılmaktadır. Diğer mantolama kaplama sistemi ise farkı şudur; hem sprey olması hemde % 100 ısı yalıtım sağlaması kopma veya kırılma olmaması ısı köprüsü oluşturmaması ısı yalıtım da en iyi püskürtme yalıtım olarak birinci sırada olmasıdır.

KAPLAMA MODELLERİ

Binalarda ısı yalıtımı için içten, dıştan ve sandviç duvar olmak üzere 3 farklı yöntem uygulanır. Isı köprülerinin oluşumunu önlemek ve yalıtımın sürekliliğini sağlamak için yapılan en iyi uygulama mantolama uygulamasıdır. Dış cephe mantolama uygulaması yapı fiziği açısından en uygun olan ısı yalıtım sistemidir.

Mantolama mevsim şatlarına göre ısı kayıp ve kazançlarını engellemek için bina dış kabuğunun ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanmasıdır. Teknik olarak ise ısı köprüsü oluşturmadan gerekli ısı iletim katsayısına ulaşmak için bina dış yüzeyine yapılan ısı izolasyondur.

Ahşap dış cephe kaplamaları ahşap kaplama, binalara doğal bir görüntü vermektedir.  Hava bariyeri sayesinde nefes alan bir kaplama malzemesidir.Dış cephe yalıtım sistemleri, diğer cephe kaplamalarına göre daha hafiftir. Sistemle birlikte uygulanacak yalıtım ile birlikte binaları dış etkilerden koruduğu gibi, estetik görünümü ile de çevresini güzelleştiren bir dış cephe kaplamasıdır.

Prekast dış cephe kaplamaları üstün dayanım özelliği olan bir beton uygulamasıdır. Silis kumu ve beyaz çimentonun karışımından elde edilir.  ABD ve Avrupa ülkelerinde 70’li yılların sonlarından itibaren kullanılmaya başlamıştır.

Türkiye’de kullanımı yaygınlaşan prekast,her türlü binaya uygulanabilme özelliğine sahiptir. Glase Fiber Reinforced Concrete, GFRC olarak bilinen prekast, fiber beton kaplama ya da çimento panelleriyle birlikte birçok farklı mimari uygulamada kullanılmaktadır. Dış cephe kaplama malzemesi olarak kullanılan prekast su,nem,ısı ve ses yalıtım kabiliyetine sahiptir.

Alüminyum kompozit panel dış cephe kaplamaları alüminyum kompozit panel, her iki yüzeyi çeşitli kalınlıklarda (0,50 mm, 0,30 mm, 0,21 mm) alüminyum arası non-toxic (çevre dostu) polietilenden oluşan, dış yüzeyi değişik renkler ile kaplana bilen, taşıma, depolama ve uygulama aşamasında renkli yüzeyin zarar görmemesi için plastik film kaplı olan ve modern mimari yapılarda sıkça tercih edilen bir kaplama malzemesidir Darbe ve kırılmaya karşı dayanıklı ve uzun ömürlüdür, diğer malzemelere göre daha hafiftir cepheye ek yük getirmez.

İmalat aşamasında işlenmesi, daha sonra bakımı ve temizliği kolaydır. Granit ve ahşap desenli gibi seçenekleri mevcuttur. İç cephelerde de kullanılabilir. Yalı baskı dış cephe kaplamaları doğal malzemeler kullanılarak üretilen yalı baskı cephe kaplamaları sahip olduğu ahşap görünümü ile cephelere estetik bir görünüm kazandırır. Üzerine boya uygulaması yapılabilir, neme karşı dayanıklıdır kabarma ve dökülme yapmaz, uzun süreli dayanım özelliğine sahiptir, ısıya ve ateşe dayanıklıdır, her türlü binaya rahatlıkla uygulanabilir.

EPS ısı yalıtım levhalarının üzerine aklilik esaslı elyaflı sıva kaplanması yöntemi ile üretildiği için, hem ısı hem de su yalıtımı kabiliyeti vardır, dış cephe kaplama firmaları uygulama kalitesine göre %50-60 arası ısı yalıtımı sağlayabilir. doğal taş dış cephe kaplamaları taş kaplama uygulamaları konutların çevresel faktörlerden kaynaklı darbe ve ışınımların karşı koruma sağlama amacı ile kullanılabileceği gibi konutların toprak zemin ile temasını engellediği için cephe ve çevre düzenini sağlamak amacı ile de kullanılabilmektedir.

Özellikle bisküvi t tuğlalar kullanılarak uygulanan taş kaplamalar kendine has rengi ile cephelerde farklı tasarımlar oluşturmakta ve konutlarınıza değer katmaktadır. Siding dış cephe kaplamaları Siding ısı ve suya dayanıklı bir dış cephe kaplama şeklidir.

Siding; plakaların fabrikalarda siding yani yalı baskısı formunda üretilip üzeri özel dış cephe kaplaması ile kaplanarak imal edilen bir malzemedir. Senelerce ilk günkü güzelliğini muhafaza eder. Uzun ömürlüdür, boya bakım ve onarım gerektirmez, kolay temizlenir. Estetik ve çağdaş görüntüsüyle yaşam alanlarınızı güzelleştirir, binanıza değer kazandırır.

Tuğla, beton, ahşap ya da çelik konstrüksiyon üzerine tek katlı veya çok katlı binalarda kullanılabilir. Tüm hava koşullarına dayanıklıdır, esneme, büzülme esnasında kendini tol ere eder. Güneşten gelen ultraviyole ışınlarına karşı dirençlidir. Isıtma ve soğutma masraflarından tasarruf edilir.

İç detaylarında kullanılan buhar dengeleyici sayesinde duvarlarda nem oluşturmaz. Üzerindeki tahliye delikleri ile bina nefes alır. Köşe birleşim boşlukları sayesinde bina nefes alır. Küçük sorunları çözebilecek aksesuarlarıyla sorunsuz ısı yalıtımı sağlar. Değişik renk seçeneklerine sahiptir. Kısa sürede ekonomik ve hızlı çözümleriyle montajı yapılır.

07 Mayıs 2019
121 kez görüntülendi